Blog
  • http://www.raiavin.com/wp-content/uploads/2017/10/AnimationWorld_Post00.jpg
  • http://www.raiavin.com/wp-content/uploads/2017/10/AnimationWorld_Post01.jpg
  • http://www.raiavin.com/wp-content/uploads/2017/10/AnimationWorld_Post02.jpg
  • http://www.raiavin.com/wp-content/uploads/2017/10/AnimationWorld_Post03.jpg

World Animation Celebration

NEWS

 

Another edition of the World Animation Celebration has drawn to a close. Following two days packed with screenings, panels, speakers and much more, WAC 2017 has revealed the winners of its international animated short film and pitch competitions. The event was presented by Animation Libation Studios and Animation Magazine, hosted by Sony Pictures Animation in Culver City, California.

WAC 2017 Winners:

STUDENT FILM: 2D DIGITAL
1st – Siesta, Gabriel Arrellaga (Sheridan College, Canada)
2nd – Kupala Night, Joanna K. Stopyra, Sarah Marschman & Vesela Stamenova (Academy of Art University, San Francisco US)
3rd – The Other Side, Ching Cheng (Vancouver Film School, Canada)

PROFESSIONAL FILM: 2D DIGITAL
1st – swiPed, David Chai (US)
2nd – Jamshid: A Lament for a Myth, Moin Samadi (Iran)
3rd – Menage a Tetris for TEDx Sydney, Cam Blackley & Alex Derwin (Australia)

STUDENT FILM: 2D TRADITIONAL
1st – Inn, Junheng Chen (USC School of Cinematic Arts, US)
2nd – Danse Aqua, Cindy Foucault (Cégep du Vieux Montréal, Canada)
3rd – A Priori, Maïté Schmitt (Filmakademie Baden-Wurttemberg Animationinstitut, Germany)

PROFESSIONAL FILM: 2D TRADITIONAL
1st – Dear Basketball, Glen Keane (US)
2nd – Cop Dog, Bill Plympton (US)
3rd – Notes on Monstropedia, Koji Yamamura (Japan)

STUDENT FILM: CG
1st – In a Heartbeat, Beth David & Esteban Bravo (Ringling College of Art and Design, US)
2nd – Tom in Couchland, James Just (Ringling College of Art and Design, US)
3rd – Deuspi, Corentin Yvergniaux , Oscar Malet, Camille Jalabert, Quentin Camus, Leo  Brunel(WIZZ Academy, France)

PROFESSIONAL FILM: CG
1st – Cuerdas, Pedro Solís García (Spain)
2nd – The Gift, Kohei Kajisa (Japan)
3rd – Playing House, Cenk Köksal & Özgül Gürbüz (Turkey)

STUDENT FILM: STOP MOTION
1st – Between Sand and Tides, Rui Fan Wang (Royal College of Art, UK)
2nd – Poles Apart, Paloma Baeza (National Film and Television School, UK)
3rd – Laymun, Catherine Prowse & Hannah Quinn (Kingston University, UK)

PROFESSIONAL FILM: STOP MOTION
1st – The Best Customer, Serghei Chiviriga (Romania)
2nd – Bitz – The Whippet Made from Random Stuff, James Pollitt (UK)
3rd – Until That Day, Satoshi Kitagawa & Katsumi Nagai (Japan)

STUDENT FILM: EXPERIMENTAL
1st – Delicatessen, Fenglin Chen (School of the Art Institute of Chicago, US)
2nd – Aeon, Derek O’Dell (Chapman University, US)
3rd – Eon, Nick Zweig (RIT School of Film and Animation, US)

PROFESSIONAL FILM: EXPERIMENTAL
1st – The Wayward Kite, Yuting Hsueh (Taiwan)
2nd – Glorious Victory, Will Kim (US)
3rd – Fistbird and the Handdragon, Ty Tuin (US)

https://www.worldanimationcelebration.com/films

http://www.animationmagazine.net/events/2017-world-animation-celebration-wraps-announces-winners/

Written by Raiavin

No Comments

Leave a Reply

Design By Raiavin. Copyright © 2009 Raiavin Studio